تولید محتوا,وبسایت,وبلاگ نویسی

چرا راه‌اندازی وبلاگ شخصی رشد دهنده است؟

من راه‌اندازی وبلاگ دقیقا وقتی‌که خیلی درمورد چگونه نوشتن نمی‌دانید را یک شروعِ ناقصِ عالی می‌دانم.

اجازه دهید این جمله را برایتان شرح دهم.

خوبی نوشتن در وبلاگ خودتان این است که اجازه‌ی امتحان موضوعات مختلف را در ابتدای راه به شما می‌دهد. از آن‌جایی که هنوز نمی‌دانید باید چگونه بنویسید و یا اصلا درمورد چه چیزی بنویسید داشتن وبلاگ فعال دو مزیت دارد:

  1. وبلاگ را تنه‌ی اصلی دانش‌ نوشتن قرار می‌دهید و هرچه را که می‌آموزید به این تنه پیوند می‌زنید. از ایلان ماسک پرسیده‌اند چطور توانسته انواع اطلاعات را در ذهنش نگهداری کند؟ و او در جواب به نکته‌ی قابل تاملی اشاره کرده: مهم اینه که دانش رو مثل درختی از مفاهیم ببینیم؛ اول باید مفاهیم اصولی رو بفهمین؛ مثلا تنه و شاخه‌های اصلی درخت، بعد می‌تونین به شاخه‌های کوچیک و برگ‌های جزئیاتش برسید‌. اگر نه، خب چیزی نیست که برگ‌ها رو بهش وصل کنین.
  2. روند یادگیری‌ سریع‌تر می‌شود. فرض کنید یک ترم از دانشگاه به‌جای درس، درس، درس، امتحان به صورت امتحان، درس، امتحان، درس برگزار می‌شد. می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتاد؟ ایرادها سریع پیدا می‌شدند و روی بهبود همان‌ها تمرکز می‌کردید. درواقع از یادگیرنده‌ی کلاسیک به یادگیرنده‌ای فعال تبدیل می‌شدید. پسندیده‌ است به وبلاگ نیز به چشم امتحانی نگاه کنید که باید خودتان از خودتان بگیرید تا ایراد پیدا و در طول زمان برطرف شود. در این‌صورت وقتی و انرژی کمتری را هدر می‌دهید و سریع‌تر به مقصود می‌رسید چراکه شما دقیقا روی یادگیری چیزی تمرکز می‌کنید که نیاز دارید نه همه‌ی چیزها.

الگوی شخصی در راه‌اندازی وبلاگ

آنچه من در این مدت از وبلاگ‌نویسی آموختم آنقدر ارزشمند است که نگاهم به یادگیری را به کلی تغییر داده.

  1. کم‌توقع بودن در ابتدای راه‌اندازی وبلاگ به یاری‌ام آمد: نوع نگاه ست گادین به نوشتن را دوست‌ دارم. او می‌گوید: شادترین نویسنده‌ها کسانی هستند که با کم‌ترین توقع به سراغ نوشتن کتاب می‌روند. یا این جمله‌ی او نیز بسیار قابل تامل است: اگر از خودتان بیشتر توقع داشته باشید به سختی می‌توانید شروع کنید. یکی از علایقم پیدا کردن آمار تصمیم‌های خوبی است که به‌خاطر توقع بالا و استانداردهای عجیب و غریب به کلی فراموش شده‌اند. به یاد دارم هرچه به شروع کار وبلاگم نزدیک‌تر می‌شدم بیشتر وسواس می‌گرفتم که واقعا باید چه کنم. اما خب هیچکس از نوزاد انتظار کارهای عجیب و غریب ندارد. پس توقع را کم و کار را بیشتر کردم.
  2. این طرز فکر را بریزید دور؛ هروقت حرفه‌ای شدم در وبلاگ می‌نویسم: در این مورد کاملا جدی هستم. کودک را وقتی کودک است تربیت می‌کنند حالا هر روش تربیتی که می‌خواهد باشد. مهارت را هم در دوران کودکی‌اش باید با استقامت و پشتکار پروراند. لازمه‌ی داشتن وبلاگی رشددهنده نظم است، نظمی که از شما یودیت پولگارِ وبلاگ‌نویسی می‌سازد.
  3. از اشتباه کردن نترسید: این شعار نیست، واقعیت است. در این مورد باید به نقل‌قولی از برنارد شاو نگاهی بیاندازیم. او می‌گوید: زندگی‌ای که صرف اشتباه کردن شود نه‌ تنها شرافتمندانه‌تر بلکه مفیدتر از زندگی‌ای است که صرف کاری نکردن شده‌است. من این جمله را این‌طور بازنویسی می‌کنم؛ زندگی‌ای که صرف خرابکاری در وبلاگ شود نه تنها شرافتمندانه‌تر بلکه مفیدتر از زندگی‌ای است که صرف وبلاگ‌نویسی نشده باشد. این جمله به من انگیزه‌ی خاصی می‌دهد.
  4. سنگ بزرگ علامت نزدن است: دوستی دارم که هربار یک هدف بسیار کوچک برای بهبود سایتش تعیین می‌کند. مثلا یکبار روی هِد صفحه‌ی اول سایتش تمرکز می‌کند. و هربار کمی‌ سایتش بهتر می‌شود. یک درصد بهتر از قبل. و الان سایتش با نسخه‌ی اول بسیار متفاوت و البته به ایده‌آلش نزدیک‌تر است. حتی گاهی درمورد اینکه فلان واژه را در عنوان مقاله‌ی جدید استفاده کنیم یا نه از یکدیگر نظر می‌خواهیم و این هم یک قدم کوچک است که برای هردوی ما ارزشمند است. داشتن یک وبلاگ به اندازه‌ی کافی صبر و استقامت لازم دارد که نیازی نباشد آن سنگ بزرگ را برداریم.
  5. رشد وقتی رخ می‌دهد که کنترل احساس ترس و اشتیاق را در دست بگیرید: وقتی هنوز سایتم بالا نیامده بود تلفیقی از احساس ترس از داشتن سایت و اشتیاق برای داشتن سایت را تجربه کردم. آن روزها را بدون آگاهی به این نکته گذراندم که محل برخورد این دو احساس نقطه‌ی رشد است. پس از احساس ترس‌تان نترسید‌. معمولا وزن اشتیاق بیشتر از ترس است پس با اتکا به حس اشتیاق کار را پیش ببرید. و باز هم می‌گویم از اشتباه کردن نترسید. یادتان نرود برنارد شاو چه گفته بود.
تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

3 نظرات در مورد “چرا راه‌اندازی وبلاگ شخصی رشد دهنده است؟

  1. توقع را کم کرده و بیشتر کار کنید، درود بر شما خانم یکتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *