انگیزه یابی

چه چیزهایی ما را شگفت‌ زده می‌کنند؟

تا حالا به این فکر کرده‌اید که چه چیزی شما را شگفت زده می‌کند؟ الف) خلاقیت ب) رفتار آدم‌ها ج) غذاها د) لذت

انتخاب شما ممکن است بین این گزینه‌ها نباشد زیرا یک پرسش چهارگزینه‌ای محدود می‌باشد و تنوع لیست موضوعات شگفت‌انگیز، بی‌نهایت است. پس لازم است هر کدام از ما زمانی را به تهیه‌ی این لیست اختصاص بدهیم.

به گمان من تهیه‌ی این لیست مسبب شکل‌گیری خودِ منحصر بفرد ما است. بعد از تهیه‌ی این لیست کنجکاو می‌شوید که کشف کنید. این کنجکاوی شما را به قلمروهای جدیدی می‌کشاند.

برای شروع از لیست خودم برایتان می‌نویسم. این بار یک مورد را برای شما شرح می‌دهم.

۱_ احتمالِ وقوع اتفاقات در آینده مرا شگفت زده می‌کند: همیشه از اینکه حدس بزنم در آینده ممکن است چه اتفاقی بیفتد شگفت زده می‌شوم. خوب می‌دانید احتمال اینکه فرزندی دختر باشد یک دوم است. برای جنسیت پسر هم اینگونه است. احتمال به وقوع پیوستن هر کدام یک دوم است.

وقتی به احتمالات فکر می‌کنم به یاد مادران و پدرانی می‌افتم که در انتظار تولد فرزندشان هستند‌. سونوگرافی، جشن تعیین جنسیت، لباس‌هایی به رنگ صورتی یا آبی، همه‌ی این‌ها از یک چیز نشات می‌گیرد؛ علاقه به حدس زدنِ آینده. آن‌ها با حدس به وجد می‌آیند. کنجکاویشان ارضا می‌شود.

البته این نوع کنجکاوی همیشه هم امیدوار کننده نیست. در واقع اگر خوشبین نباشیم و یا به خودمان و تغییراتی که بوجود می‌آوریم اعتماد نداشته باشیم، احتمالا این کنجکاوی‌ها ما را شگفت زده نمی‌کنند‌.

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.