توسعه فردی,عملگرایی

حرفه‌ای‌ها برای حفظ تداوم این کار را انجام می‌دهند

یک گروه تشکیل دهید: اگر برای رسیدن به هدفی در زندگی جدی هستید، با اشخاصی مثل خودتان تعامل داشته باشید. آن‌ها به شما انگیزه می‌دهند تا پیشرفت کنید و میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

با انرژی گرفتن از آن‌ها، موفق می‌شوید که رویاهایتان را تحقق ببخشید و به مرور برای تکمیل آنچه در سر دارید انرژی بیشتری پیدا کنید.

این نوشته برشی از کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد است‌. کتاب‌ها وقتی کارآمد واقع می‌شوند که خواننده به دستورات آن عمل کند. نمونه‌ی بالا هم یک دستور عمل است. همان طور که می‌بینید نویسنده از فعل امری استفاده کرده است. شاید برای درک این موضوع بهتر باشد کتاب را حاوی دستور عمل‌هایی بدانیم که معمولن آشکار هستند. ما وظیفه‌ داریم در حد وسعمان از آن‌ها بهره ببریم.

چرا به گروه احتیاج داریم؟

افراد حرفه‌ای برای حفظ انگیزه در جمع می‌مانند. حتا یکی از عوامل گسترش استعداد نوابغ، اطرافیان هم‌هدف آن‌ها هستند. شما با دیدن هم‌گروهیتان انگیزه پیدا می‌کنید و در مسیر می‌مانید.

اگر برای رسیدن به هدف جدی هستید گروه به شما کمک زیادی می‌کند زیرا علاوه بر تامین انگیزه باعث حفظ تداوم نیز می‌شود. مسابقه‌ی خرگوش و لاکپشت نمونه‌ی بارز تداوم است. خرگوش در میانه‌ی راه با خیال راحت از مسیر مسابقه خارج می‌شود تا استراحتی کند. با این تصور که تا لاکپشت بخواهد به خودش بجنبد من برگشته‌ام و مسابقه را برده‌ام.

اما ضربه‌ی شوکه کننده‌ی داستان جایی رخ داد که خرگوش تا به خودش آمد، لاکپشت به خط پایان رسیده بود. کسانی که در کاری مداومت دارند حتمن زودتر به هدف خواهند رسید. عضو گروه بودن ابزاری است تا در مسیر بمانیم و از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری کنیم. یک دست صدا ندارد، پس ساخت یک گروه با حداقل دو عضو از واجبات زندگی حرفه‌ای است تا در آن توانایی‌های ما یادآوری شوند و کمی حساب پس بدهیم.

حرفه‌ای‌ها برای ساخت گروه چه نکاتی را رعایت می‌کنند؟

بیایید به فهرست نکات لازم برای ساخت یک گروه رشد دهنده نگاهی بیاندازیم.

 1. با اشخاصی هم‌گروه شوید که مثل شما جدی هستند. در اینصورت انرژی و وقت زیادی برای هماهنگی‌ و توضیح مسائل اولیه هدر نمی‌دهید.
 2. تعامل مهم‌ترین هدف گروه است، پس باید به یکدیگر بازخورد بدهید و این را برای خودتان به صورت یک اصل یا قانون دربیاورید.
 3. سعی کنید روابطتان در گروه را با احترام و صمیمیت پیش ببرید.
 4. یکدیگر را تشویق کنید. حفظ انگیزه باعث حفظ تداوم می‌شود. البته حواستان باشد به همگروهی خود با تعریف و تمجید دروغین خیانت نکنید. در کار جدی باشید.
 5. از هم سوال بپرسید و به سوالات یکدیگر پاسخ بدهید. یک نفر همه‌ی شمع‌ها را که نمی‌تواند روشن کند.
 6. اگر اشکالی رخ داد یا همگروهی شما دچار مشکلی شد که شما از روش درستش اطلاع دارید، با یادآوری توانایی‌هایش نکات لازم را به او گوشزد کنید.
 7. یک روز در هفته را مشخص کنید و در مورد هفته‌ی گذشته گزارشی بدهید. می‌توانید از برنامه‌های هفته‌ی پیش رو هم موارد مرتبطی را عنوان کنید‌.
 8. یک موضوع مشخص که برای همه‌ی اعضا مهم می‌باشد را انتخاب و فقط روی آن تمرکز کنید. تا در مهارت موردنظر بهتر نشدید سراغ موضوع دیگری نروید.
 9. اگر اهل شلوغی نیستید می‌توانید یک گروه دو نفره تشکیل دهید. در ادامه تعداد اعضا را هم بیشتر کنید یا حتی ثابت حفظ کنید.

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

2 نظرات در مورد “حرفه‌ای‌ها برای حفظ تداوم این کار را انجام می‌دهند

 1. درباره‌ی واقع‌گرایی در تعریف وتمجید باهات موافقم.
  من فکر می‌کنم تعریف و تمجید همون‌قدر که می‎‌تونه مشوق آدم باشه، همون‌قدر ممکنه خطرناک و آسیب‌زننده به‌نظر برسه. درست مثل داستان روباه و کلاغ، روباه اونقدر از کلاغ تعریف کرد تا کلاغ دهانش رو باز کرد و قالب پنیر از منقارش افتاد. شاید آوردن چنین ثمثیلی برای اون سن و توی کتاب‌های دبستان مناسب نباشه اما مفهوم این شعر میتونه این باشه که گاهی ما آدم‌ها اونقدر خودمون رو درگیر ثابت کردن به دیگران، توضیح دادن به اون‌ها می‌کنیم که غرق در افکار و صحبت‌های اون‌ها می‌شیم و دستاوردهای خودمون رو از کف می‌دیم. و این می‌تونه خطرآفرین باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *