توسعه فردی,کوچینگ

وقتی از هوش حرف میزنیم دقیقا از چه حرف میزنیم

وقتی پای هوش و استعداد به میان می‌آید، یاد بچه‌های باهوش مدرسه که مسائل ریاضی را بی دردسر حل می‌کردند می‌افتیم، یا رتبه‌های برتر کنکور. اما این فیلتر برای الک کردن باهوش‌ها دیگر نخ‌نما شده. وقتش رسیده کمی بیشتر در مورد هوش بدانیم. وقتی از هوش حرف میزنیم دقیقا از چه چیزی حرف میزنیم؟

هر کسی یک نابغه است. ولی اگر یک ماهی را از روی توانایی‌اش در بالا رفتن از درخت قضاوت کنی، آن ماهی تمام عمرش را با این باور زندگی خواهد کرد که یک احمق است.

آلبرت انیشتین

به لطف زحمات جناب کلیفتن، به این آگاهی می‌رسیم که آدمیزاد سی و چهار وجه متفاوت دارد. ۳۴ مدل هوشی متفاوت. خیلی پیچیده است، نه؟ وقتی از هوش حرف می‌زنیم منظور این سی و چهار بعد متفاوت انسانی است. در ادامه بیشتر برایتان از این سی و چهار مدل هوشی خواهم گفت.

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

مدرسه، جایی که گذر هر کدام از ما به آن جا می‌رسد. فاجعه‌بارترین مرحله از مدرسه نیز، سال کنکور است. من هم مثل خیلی‌ها رشته‌ام تجربی بود. خودم دوست داشتم معماری بخوانم و هنرستان بروم. این تصمیم هم برای همان موقع بود.

با وعده‌ی اینکه دکتر می‌شوی و نانت در روغن است یا اینکه می‌افتی در ظرف عسل خامم کردند و با توشه‌ی اندکی به سمت پزشکی روان شدم. هرچه زور زدم آخرش توانستم یک ربطی به پزشکی پیدا کنم، اما پزشک نشدم. مهندس پزشک شدم. هنوز هم مدارکم را برای طرح دو ساله نفرستادم. فکر نکنم هرگز بفرستم.

اگر این فراز و نشیب‌ها برای شما اتفاق نیفتاده، یا خیلی حواستان جمع بوده که گول نخورید، یا اصلن دانش آموز ایرانی نبودید. اگر هم از ما هستی که چه بهتر.

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *