توسعه فردی,کتاب‌,کسب و کار,کوچینگ

کوچینگ یعنی چه؟ | داستان کسب و کار من

داشتم کسب و کار کوچکم را می‌چرخاندم که با تولید محتوای زرد آشنا شدم. در حقیقت سال سوم دانشگاه را می‌گذراندم که این شغل اینترنتی را راه‌ انداختم. چای می‌فروختم.

من در لاهیجان به دنیا آمدم و همان‌جا بزرگ شدم. چای پرفروش‌ترین محصول شهر من است که در طی این سال‌ها به خوبی با آن آشنا شده بودم. اما هدف من فروش محصولی ویژه‌تر بود، چای سنتی که به تدریج فراموش میشد.

کارم را شروع کرده بودم. بیشتر دلواپسی من برای یادگیری فروش بود. شنیده بودم اگر فروش را خوب بلد باشی، درآمدت هم بالا و بالاتر می‌رود. در نقطه‌ی مقابل کشش و تلاش من برای تولید محتوا بود. دلباخته‌ی تولید محتوا شده بودم. این تضاد و دوگانگی ذهنی بدترین مانعی بود که می‌توانست سر راه کاسبی کوچک من سبز شود. در همان حال که عاشقانه تولید محتوا را دوست داشتم، از درک اهمیتش ناتوان بودم.

در نهایت کار من شکست خورد. حدود دو سال نیز زمان برد تا متوجه شدم تولید محتوای اصیل آن چه در آن زمان انجام دادم نبود و شرط اول فروش، همان تولید محتوا است.

این یک نمونه از آزمون و خطاهایی است که برای اجرای ایده‌هایمان باید از سر بگذرانیم در حالیکه مشخص نیست از آن مرحله جان سالم به در می‌بریم یا نه.

حالا تصور کنید یک آدم باتجربه کنارتان هست و چم و خم کار را به شما یاد می‌دهد. در داستان خود من، فرض کنید وقتی نمی‌دانستم برای هدایت کسب و کارم باید چه بلایی سر خودم و کارم بیاورم، این آدم کاردان به دادم می‌رسد و راه را از چاه تمیز میداد.

در حقیقت به این عمل کوچینگ می‌گویند. آن آدم ماهر و باتجربه هم کوچ خطاب می‌شود. حالا متوجه شدید کوچینگ چیست؟ اگر نه بگذارید به روش دیگری برایتان توضیح بدهم.

فرض کنید برای افزایش سرانه‌ی مطالعه می‌خواهید کتاب بخوانید. تجربه‌ای هم ندارید. شروع به جستجو برای کشف کتاب‌های مورد پسندتان می‌کنید. چند کتابی تهیه و مطالعه می‌کنید. اما بیشتر کتاب‌ها نصف و نیمه روی دستتان می‌مانند. فکر می‌کنید ایراد از شماست. شاید تمرکز کافی ندارید.

می‌روید سراغ کتاب‌های خودیاری و روانشناسی تا علت عدم تمرکز هنگام مطالعه را پیدا کنید. نقد یکی از کتاب‌های خودیاری را در اینترنت می‌خوانید. کاربر با لحن پرخاشگرانه‌ای نوشته است این کتاب روانشناسی زرد نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه بیشتر شما را آشفته می‌کند. شما حتی نمی‌دانید روانشناسی زرد یعنی چه. دوباره کتاب نصفه رها می‌شود. باز هم همان آش و همان کاسه.

این داستا‌ن‌ها برای خیلی از ما در ابتدای مسیر کتابخوانی پیش آمده. در ابتدای هر مسیری اوضاع همین است. شاهین کلانتری به همراه سجاد سعیدنیا به این نیاز کتاب دوست‌ها پاسخ داده‌اند. راهنمای مفصل و رایگان کوچینگ کتاب و کتاب‌خوانی. این هم نوعی کوچینگ است.

چه قصد کتابخوان شدن دارید چه راه اندازی یک کسب و کار کوچک یا حتی نوشتن، در هر صورت نیاز دارید مدام رشد کنید. مشکلی را حل کنید و بروید سراغ مسئله‌ی بعدی که برای انجام کار مانع شماست. شما یک مسیر پر پیچ و خم که متضمن رشد است پیش رو دارید. این بین به کمک یک آدم باتجربه‌تر از خودتان احتیاج دارید که قدیمیان به آن کاردان می‌گفتند و ما امروزی‌ها کوچ.

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

4 نظرات در مورد “کوچینگ یعنی چه؟ | داستان کسب و کار من

  1. وقتی که قصه‌ی کسب‌و‌کارت رو خوندم واقعاْ خوشحال شدم. نه از این نظر که اون کار با شکست مواجه شد بلکه از این نظر که نشون داده بودی تولیدمحتوا چه تأثیر شاخصی بر فروش داره و در واقع این محتواست که می‌فروشه نه محصول. من هم خیلی دوست دارم چنین تجربه‌ای رو داشته باشم. توی محل کار قبلیم که کار ثبت و ارسال بسته‌های پستی رو انجام می‌دادم، در کنارش از من خواسته بودن تا بیشتر تمرکزم رو روی فروش کارتن و پاکات (خودم هم برای اولین بار تعجب کردم اما جمع پاکت میشه پاکات)
    پستی جمع کنم. تا حدودی هم در این کار موفق بودم. من آدرس تمام فروشگاه‌های اینترنتی یا به‌اصطلاح آنلاین‌شاپ‌ها رو جمع‌آوری کردم و به تمامی اون‌ها درخصوص کارتن‌های پستی پیام دادم و کار به جایی رسید که بعضی از مشتری‌ها که کار ارسال به تمام نقاط ایران رو داشتن به ما مراجعه می‌کردن. اما همه چیز با اخراج شدن من از اون کار به پایان رسید. امیدوارم خیلی زود بتونم راه‌های فروش محصول رو یاد بگیرم.

    1. با پشتکاری که ازت سراغ دارم حتما میتونی. راستش سارا الان که کتاب افسانه‌ی کارآفرینی رو میخونم متوجه میشم چقدر این مسیر میتونست جذابتر باشه و من خودم نخواستم. یادگیرنده بودن خیلی مهمه. 🌺

  2. مطالبت و نوشتنت عالیه فاطمه جان
    موفق تر از همیشه باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *