نویسندگی

دست بالای دست داروین هم بسیار بود

دانش‌آموزان تجربی با داروین و نظریه‌ی انتخاب طبیعیِ معروفش آشنا هستند. اما شاید ندانند که کسان دیگری هم بودند که در باب همین موضوع اظهار نظر کرده‌اند. یعنی در دوران داروین هم دست زیاد بود. تا حالا داستان داروین و والاس به گوشتان خورده؟ قصه‌ی دست بالای دست داروین بسیار است از این جا شروع شد.

داروین سال‌های زیادی نظریه‌ی انتخاب طبیعی‌اش را به صورت عمومی مطرح نکرد. او از طرد شدن می‌ترسید. اما به توصیه‌ی دوستانش در سال ۱۸۵۰ شروع کرد به نوشتن کتابش در باب کشف بی‌نظیرش یعنی انتخاب طبیعی.

۸ سال بعد داروین مسن و خسته، هنگامی که ۲۵۰ هزار کلمه از کتابش را نوشته بود، نامه‌ای از آلفرد والاس دریافت می‌کند. والاس هم به نظریه‌ی انتخاب طبیعی پی برده بود‌ و این را در نامه برای داروین ذکر کرد. هر کس دیگری هم جای داروین بود احساس خطر می‌کرد.

چرا این داستان را تعریف کردم؟

گاهی اوقات پیش می‌آید جرقه‌ای در ذهن ما شکل می‌گیرد. هیجان زده می‌شویم. جستجو می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایده دست نخورده است. اما مثل همیشه دست بالای دست بسیار است و متاسفانه ناامید می‌شویم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بخشی از ایده‌ی همزمان داروین و والاس که بخاطرش یقه می‌دریدند، سال‌ها قبل از میلاد مسیح به دست فیلسوف و شاعری یونانی به نام لوکرتیوس در قالب شعر به شکلی خاص بیان شده بود.

《سال‌ها پس از هلاکت دیوان، 
جانوران ناتوان از زادِولد 
بالاجبار معدوم شدند. 
همین سرنوشت
بر هر مخلوقی که نفس می‌کشد گذشت، 
حتی آن‌ها که چه با مکر  
چه با دلیری 
و چه از سر شتابِ پاها و بال‌ها جان به در بردند 
و چه بسا بسیار موجوداتی که زنده ماندند 
و برای رفع نیاز بشر... .》

این همزمانی ایده‌ها خیلی جالب است. الان هم وضع همین است. هر کاری بخواهی انجام بدهی دیگران قبلا شروع کرده‌اند، شاید حتی باکیفیت‌تر از چیزی که تو تصور می‌کردی و می‌خواستی انجام بدهی.

این همه نوشتم تا بدانید و آگاه باشید مهم نیست نرخ رشد دست در کار مورد علاقه‌ی شما چقدر زیاد است، شما چه تغییری ایجاد می‌کنید و چه روشی برای کار کردن دارید؟

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *