توسعه فردی,عملگرایی

نردبان اقدام

اقدام کلید اصلی تمام موفقیت‌هاست.

پابلو پیکاسو

به کسی که کارها را به نتیجه برساند، عملگرا یا اقدام کننده می‌گویند. یعنی فرد به اقدام کردن گرایش دارد تا هیچ کاری نکردن یا نصفه و نیمه انجام دادن. این در حالیست که اگر اقدامی صورت نگیرد، نتیجه‌ای هم رخ نمی‌دهد.

اما باید به یاد داشته باشیم که هدف ما اقدام موثر است، نه هر اشتغال و جنب و جوشی. در واقع اقدام موثر هیچ شباهتی به کار تفننی ندارد و بر پایه‌ی برنامه‌ای پویا، نظم و گام‌های کوچک صورت میگیرد.

حالا که توانستیم عملگرایی را شناسایی کنیم، نوبت به طرح یک سوال مهم و پاسخ آن میرسد:

چرا غیرعملگرا میشویم؟

هر عملی در نتیجه‌ی یکسری عوامل درونی و بیرونی که به ما وابسته‌اند، رخ میدهد. دوستی داشتم که بسیار دمدمی و مودی(مجبور به استفاده از این واژه هستم تا مطلب برایتان جابیافتد) بود. او براساس احساس همان لحظه اقدام میکرد‌. در نتیجه لیست کارهای انجام شده‌اش تیک زیادی نداشت. بنظر من یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد رویه‌‌ای که دوستم طبق آن عمل میکرد، نداشتن هدف درست و درمان بود. اما این نسخه را نمیتوان برای همه پیچید. پس مابقی دلایل را نیز وارسی میکنیم.

بیشتر دلیلی که باعث میشود غیرعملگرایانه پیش برویم، پیروی از احساس است‌. دقیقا همان کاری که پایه‌ی ۹۵ درصد از تصمیمات یک آدم غیرعملگراست.

چرا اقدامات ما با احساسات پیوند خورده‌اند؟

□ چون برنامه‌ ریزی سختگیرانه‌ای داریم که حتی اجازه‌ی نفس کشیدن و تجدید قوا را از ما میگیرد.

□ چون برای خروج از ناحیه‌ی امن‌مان هنوز آماده نیستیم. خارج شدن از ناحیه‌ی امنی که پشت احساسات هست، عواقبی دارد، غیرعملگراها آماده‌ی پذیرش را ندارند.

□ عادت داریم کارها را نیمه رها کنیم یا حتی شروع نکنیم. در هر دو حالت ما دچار اهمالکاری شده‌ایم. برای رهایی از این سم مهلک به پادزهر تمام کردن کارها احتیاج است. ذهن با ترافیک بالا قادر به سروسامان دادن به کار نیست.

□ کمرنگ بودن اعتماد بنفس. دائما برچسب‌های منفی به خودمان می‌چسبانیم و در چرخه‌ای معیوب و شکست خورده گیر می‌افتیم.

□ چون کمال‌گرا یا بی‌نقص گرا هستیم.

از نقش جایزه و شرطی کردن خود غافل نشوید. بعد هر کاری که کامل تمام شده یک جایزه به دلخواه به خودتان بدهید.

تجربه‌ی شما چیست؟ عملگرا هستید؟ آگه جوابتان مقبت است یک کامنت آری بنویسید.

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

4 نظرات در مورد “نردبان اقدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *