نامه‌ها

نامه‌ای برای تو | از یک رمان نویس مشهور امریکایی

این مطلب حاوی تمرین است و مناسب کسانی است که پاسخ واضحی برای سوال “هدفت چیست؟” ندارند.

برای جذابیت بیشتر، متن را به صورت نامه‌ای در آورده‌ام که گویا مارک آسیتو(Marc acito) برایتان نوشته‌ است. مارک یکی از شخصیت‌هایی است که دکتر هنریت برای نوشتن کتاب “بنویس تا اتفاق بیافتد” با او گفت و گو کرده.

《دوست جوانم، سلام.

امیدوارم خوب باشی و از خواندن نامه‌ام لذت ببری.

اولین تجربه‌ی نوشتن من برمیگردد به سن بیست و دو سالگی، وقتی که کنترل چی سالن نمایش در نیویورک بودم. در بالکن سالن نمایش کنار همکارم که خانم مسنی بود نشسته بودم. بعد از انجام کارهای پیش از نمایش، برایم تعریف کرد که یکبار توانسته بود ازیو پینزا، خواننده‌ی مشهور ایتالیایی را از نزدیک ببیند. زندگی‌اش بنطرم غمگین آمد. همین صحبت‌های ساده جرقه‌ای شد برای نوشتن نمایشنامه‌ای که مسیر زندگی مرا تغییر داد.

شخصیت‌های داستان نمایش دو زن کنترل چی بودند که یکی جوان و دیگری مسن بود. زن جوان می‌خواست خواننده‌ی اُپرا شود، اما تردید داشت. زن مسن برایش تعریف کرد که روزگاری آرزوی خوانندگی را در سر می‌پرورانده، اما تسلیم شده و باقی روزهای عمرش را صرف کنترل بلیط تماشاگران کرده. آخر داستان زن مسن در اوج ناامیدی خودش را از بالکن تماشاخانه به پایین پرت می‌کند.

قبول دارم نمایشنامه‌ی خوبی از آب در نیامد، اما هرچه بود مسیر زندگی من را به سمت دیگری کشاند. شاید برایت جالب باشد، من حتی در مورد اُپرای موردنظرم هم اطلاعات دقیقی نداشتم، اما تسلیم نشدم و از دوستم کمک گرفتم.

بعدا که در دانشکده‌ی کلرادو مشغول تحصیل رشته‌ی نمایش بودم، یک مسابقه برگزار شد و نمایشنامه‌ی من برنده‌ی کمک مالی برای اجرا شد. تازه ان روزی که نمایشنامه‌ام روی صحنه اجرا شد متوجه‌ی پیام پنهان داستان شدم. من هم می‌خواستم مثل شخصیت زن جوان خواننده‌ی اپرا شوم.

بعد از اینکه از تصمیمم اطمینان پیدا کردم، در همان دانشکده‌ی محل تحصیلم یک مربی آواز گرفتم. بخاطر صدای خوبم به عنوان تک‌‌خوان انتخاب شدم و بعد از چند ماه تمرین اولین نقش اصلی‌ام را اجرا کردم.

فکر میکنم که متوجه شده‌اید که من به طرز معکوسی کار کرده‌ام. حالا وقتش شده تمرینی را که برایت در نظر داشتم را شرح بدهم تا به کمک آن اهدافتان را واضح کنید.

تمرین به این صورت است:

مرحله اول: سه سوال در مورد زندگیت طرح کن و کنار بگذار.

مرحله دوم: در طول هفته شروع کن به نوشتن داستان‌. قرار نیست شاهکار ادبی خلق کنی، پس راحت بنویس و از تصاویر ذهنت کمک بگیر. به ضمیر ناخودآگاهت اعتماد کن.

مرحله سوم: داستانت را با دقت بخوان. به لیست سوالاتت نگاهی بیانداز. پیام این داستان پاسخ کدام سوال است؟ گفتم که به ضمیر ناخودآگاهت اعتماد کن.

پیام نهفته داستان تو چیست؟

مارک آسیتو ۲۰۲۲.۱.۲ 》

مارک آسیتو رمان نویس مشهور امریکایی

برام بنویس اگه از یه نویسنده‌ی مشهور نامه دریافت کنی، چه واکنشی نشون میدی؟ 😍

تصویر نویسنده
فاطمه یکتا

8 نظرات در مورد “نامه‌ای برای تو | از یک رمان نویس مشهور امریکایی

  1. فاطمه جون عالی بود لذت بردم موضوع ارزشمندی رو مطرح کردید

  2. فکر کردن هم به دریافت همچین نامه‌ای دوق زدم می‌کنه. از خوشحالی چند بار نامه رو می‌خونم. شاید گریه هم کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *